ikt. szám: FPH059 /13 - 339 /2025
tárgy: Javaslat a Fővárosi Településterv egyeztetési eljárása véleményezési szakaszának lezárására
„Tisztelt Bizottság!
A magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvény alapján a Fővárosi Önkormányzatnak 2025. december 31-ig kell elkészítenie a Fővárosi Településtervet, ami a hatályos Budapest 2030 Városfejlesztési Koncepciót, Otthon Budapesten Integrált Településfejlesztési Stratégiát, a Fővárosi Rendezési Szabályzatot, és a Településszerkezeti Tervet váltja majd fel. A Fővárosi Önkormányzat 341/2023. (IV. 26.) Főv. Kgy. határozatával döntött a terv készítésének megkezdéséről, melynek – jogszabályban előírt egyeztetését követő – végső elfogadása 2025. novemberben tervezett.
A terv készítésének folyamatába bevonásra kerültek a kerületi főépítészek, állami szervek, releváns civil és szakmai szervezetek, külső szakértők, továbbá a fővárosi közszolgáltató cégek képviselői és a Hivatal illetékes főosztályai. A tervezési munkát a Fővárosi Önkormányzat közfeladatellátó tervező cége, a Budapest Főváros Városépítési Tervező Kft. látja el.
(…)
Mindezek alapján jelen előterjesztés célja a Fővárosi Településterv véleményezési dokumentációjára érkezett észrevételekre adott tervezői válaszok elfogadása és az egyeztetési eljárás véleményezési szakaszának lezárása, melynek érdekében kérem a Tisztelt Bizottságot az alábbi határozati javaslatok megtárgyalására és elfogadására.”
2025. július 7-i Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság ülése
- Javaslat a Fővárosi Településterv egyeztetési eljárása véleményezési szakaszának lezárására (Előterjesztés és mellékletei)
- Javaslat a Fővárosi Településterv egyeztetési eljárása véleményezési szakaszának lezárására (Határozatok)
- Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottságának ülése 2025.07.07. (Videóanyag)
- Fővárosi Közgyűlés Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottságának ülése 2025.07.07. (Jegyzőkönyv)
JOGSZABÁLYI ÖNKORM. 16.11.
Vélemény
10. Szentmihályi út melletti terület általános használatának megváltoztatása A Pólus Center és a World Mall közötti, a Szentmihályi út melletti alulhasznosított terület a megküldött tervek szerint Vi-2 általános használat szerinti besorolású. A településrendezési és építési követelmények alapszabályzatáról szóló 280/2024. (IX. 30.) Korm. rendelet 20. §-ában foglaltak szerint az intézményi vegyes területeken létesülő új épületekben lakórendeltetés csak 50 százalékban alakítható ki.
A Szentmihályi út melletti jelentős fejlesztési lehetőséggel bíró területe vegyes, önálló lakóépületeket is tartalmazó fejlesztést is lehetővé tevő beépítést kíván, ahogy a Fővárosi településfejlesztési terv akcióterülete is említi. A Kormányrendelet véleményünk szerint ellentmondó ellentmondó előírása ezt nem teszi lehetővé egyértelműen.
Fentiek miatt kérjük a Szentmihályi úti terület településközpont vegyes terület, ezen belül mellékközpont terület (Vt-M) általános használat szerinti besorolását a javaslat szerinti sűrűségi mutatók megtartásával.
Válasz
Elfogadásra nem javasolt.
A Mellékközpont terület (Vt-M) Budapest mellékközpontjait foglalja magába, Fővárosi fejlesztési tervben szereplő „Tervezett központrendszer” rögzíti. A Vt-M területek jellemzően az Átmeneti zónában helyezkednek el, és többek között a főközpont tehermentesítését hivatottak szolgálni.
A XV. kerületi településközponti vegyes területek közül a véleményhez mellékelt térképkivágaton lehatárolt terület egyikhez sem kapcsolódik, így a területen egy új településközponti vegyes terület kijelölése nem indokolt.
A véleményben meghatározott fejlesztési szándékhoz illeszkedően ajánlott a véleményhez mellékelt térképkivágaton lehatárolt terület Nagyvárosias, jellemzően szabadon álló jellegű lakóterületbe (Ln-3) való besorolása, azonban amennyiben a területen a hatályos tervek figyelembevételével meghatározott fejlesztési céltól eltérő, a jelenlegi besorolás alapján nem megvalósítható fejlesztés megvalósítása tervezett, azt a 419/2021. (VII. 15.) Korm. rendelet előírásainak megfelelő telepítési tanulmánytervvel szükséges alátámasztani, amely ismerteti a fejlesztési célt és azzal összhangban az infrastruktúrára és a környezetre gyakorolt hatásokat. Megalapozott módosítási döntés kizárólag ezek ismeretében hozható.
Fentiek értelmében a vélemény térképkivágatán lehatárolt területen Vt-M általános használat kijelölése nem javasolt.