Házasságkötési szándék bejelentése

Ügyintézés

A házasságkötési szándékot a tervezett házasságkötés helye szerinti települési önkormányzat anyakönyvvezetője előtt – Budapesten a tervezett házasságkötés helye szerinti kerületben – be kell jelenteni. A házasságkötési szándék bármelyik anyakönyvvezetőnél bejelenthető.

A házasulók a házasságkötési szándékukat együttesen, személyesen jelentik be, amelyről az anyakönyvvezető jegyzőkönyvet vesz fel.

Azonos állampolgárságú nem magyar állampolgár házasulók az állampolgárságuk szerint illetékes, Magyarország területén található külképviseleti hatóságnál is köthetnek házasságot, feltéve, hogy nemzetközi szerződés és a külföldi állam joga ezt lehetővé teszi.

Kérjük, hogy az anyakönyvvezőkkel az alábbi telefonszámokon egyeztessen ügyfélfogadási időpontot: +36 1 305 31 21, +36 1 305 33 53, +36 1 305 33 72

Személyes ügyintézés
Jogosultak köre

Házassági szándékot bejelentő menyasszony és vőlegény.

Mit kell tennie

Személyes ügyintézés esetén:

Az anyakönyvvezető a házasságkötés időpontját a házasulókkal folytatott egyeztetést követően tűzi ki. 

Amennyiben a külföldi állampolgár a magyar nyelvet nem érti, és nem beszéli, tolmács közreműködése szükséges mind a házassági szándék bejelentéséhez, mind a házasságkötéskor. A tolmácsot a házasulóknak kell biztosítaniuk, aki nem lehet a házasuló maga, vagy a házasuló egyenes ági rokona.

Tárgyi anyakönyvi eljárásban nincs helye elektronikus ügyintézésnek, és a hatóság – a tájékoztatás kivételével – nem tart elektronikusan kapcsolatot.

Határidők

A házasság a szándék bejelentésétől (a szándékbejelentésről szóló jegyzőkönyv aláírásának időpontja!) számított – legkorábban – harmincegyedik naptól, a jegyzőkönyv felvételétől számított egy éven belül köthető meg az anyakönyvvezetővel előre egyeztetett időpontban a szabad házasságkötési időpontjaink figyelembevételével.

Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 23. § (2) bekezdése értelmében a házasságkötést megelőző eljárásban az anyakönyvi szerv (anyakönyvi felügyelő) 30 napon belül nyilatkozik a külföldi okiratok elfogadhatóságáról.

Tehát, ha külföldi okiratok kerültek benyújtásra a házassági szándék bejelentésekor, akkor azokat a kormányhivatal ellenőrzi (30 nap) és küldi vissza az anyakönyvvezetőhöz. Ebben az esetben az iratok visszaérkezésétől kell számolni a 30 napos várakozási időt.

Az okiratok elfogadásáról szóló döntésének az anyakönyvvezetőhöz való visszaérkezését követően tűzhető ki a házasságkötés időpontja, mely esetében is figyelembe kell venni a kötelező 30 napos várakozási időt.

A házasságkötési szándék bejelentéséről felvett jegyzőkönyv egy évig érvényes.

Benyújtandó dokumentumok
  • A menyasszony és a vőlegény
    • érvényes személyazonosításra alkalmas okmányát (személyazonosító igazolvány/ vagy útlevél/ vagy vezetői engedély),
    • állampolgárságát igazoló okmányát (személyazonosító igazolvány/vagy útlevél/vagy honosítási okirat),
    • személyi azonosító számát és lakcímét igazoló hatósági igazolványát (lakcímkártya),
    • születési anyakönyvi kivonatát (amennyiben a születés az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a születési anyakönyvi kivonatot csatolni)
  • A menyasszony és a vőlegény családi állapotának igazolása céljából
    • a magyar állampolgárok esetén a nőtlen vagy a hajadon családi állapotot nem kell igazolni,
    • elvált családi állapotú menyasszony és vőlegény esetén: a válást is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonatot (amennyiben a megszűnt házasság az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a házassági anyakönyvi kivonatot csatolni),
    • özvegy családi állapotú menyasszony és vőlegény esetén: az elhalálozott fél halotti anyakönyvi kivonatát vagy a megszűnt házasságról a haláleset adatait is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonatot (amennyiben a haláleset és / vagy a házasság az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a házassági- / halotti anyakönyvi kivonatot csatolni),
    • a 16. életévét betöltött kiskorú házasulandó részére – a fentieken túl – a gyámhatóság által kiadott előzetes házasságkötési engedélyt
    • külföldi állampolgárok esetében a fentieken kívül szükséges iratok
      • nem magyar állampolgár nyilatkozata, hogy a házasságkötésnek a személyes joga szerint nincs akadálya,
      • amennyiben az okiratok kölcsönös elfogadhatósága tárgyában nincs kétoldalú egyezményünk az illető országgal, akkor szükséges a benyújtandó okiratokra az ott működő magyar külképviselet részéről történő konzuli felülhitelesítés.
      • ha az adott állam nem részese a külföldön felhasználásra kerülő közokiratok diplomáciai vagy konzuli hitelesítésének mellőzéséről szóló hágai egyezménynek a külföldi hatóság által kiállított okiratot felettes szerv kell, hogy felülhitelesítse, "Apostille"-lel lássa el,
      • az okmányokat hiteles magyar fordításban kell becsatolni. A fordítás akkor tekinthető hitelesnek, ha azt az Országos Fordító- és Fordításhitelesítő Iroda vagy konzul fordította és hitelesítette,
      • amennyiben a külföldi állampolgár a magyar nyelvet nem érti, és nem beszéli, tolmács közreműködése szükséges mind a házassági szándék bejelentéséhez, mind a házasságkötéskor. A tolmácsot a házasulóknak kell biztosítaniuk, aki nem lehet a házasuló maga, vagy a házasuló egyenes ági rokona.
  • A házasságkötéskor a tanukat a házasulandóknak kell biztosítani.
Fizetési kötelezettség

A hivatali helyiségen valamint a hivatali munkaidőn kívüli házasságkötésről és bejegyzett élettársi kapcsolat létesítéséről szóló 27/2018. (IX.9.) önkormányzati rendelete alapján.

Eljáró szerv

Budapest Főváros XV. Kerületi Polgármesteri Hivatal Hatósági Főosztály Igazgatási Osztály Anyakönyvvezetői Csoport.

Felettes szerv/jogorvoslat

Az anyakönyvvezető anyakönyvi eljárásában nincs helye fellebbezésnek.