Látnivalók

Amit érdemes megnézni

A XV. kerület – bár Budapest egyik “külső” kerülete – bővelkedik értékekben és látnivalókban. Fekvése miatt kevéssé ismert a nem itt lakók számára, de pont ez adja vonzerejét, különleges varázsát. Annak okán, hogy távolabb esik a nagyváros forgatagától, mindent a maga képére formáló erejétől, sokat meg tudott őrizni az egykori önmagából, jellegzetes kisvárosi jellegéből. Ezt a szépséget ismerheti meg, ha velünk tart a kerület látnivalóit bemutató oldalainkon.

Az Újpest felől a vasúti felüljárón keresztül a XV. kerületbe érkező, ha továbbhaladásra nem a forgalmas Illyés Gyula  – nemrégen még Szőcs Áron – utcát választja, hanem a Hubay Jenő téren a Polgármesteri Hivatal épületének bal oldalán, a Bácska utcán megy tovább, hamarosan eljuthat a különleges szépségű Széchenyi térre.

A tér meghatározó eleme a tér közepén magasodó Rákospalotai Magyarok Nagyasszonya plébániatemplom. A templomkert körül szépen gondozott park található, benne a néhány évvel ezelőtt létrehozott emléksétánnyal, ahol egy-egy emléktábla a kerület jelentős alakjait mutatja be. A templom délnyugati oldalán áll a Batthyány örökmécses, az északkeleti oldalán, az Epres sor mentén pedig a 2012?-ben felavatott ’56-os emlékmű. A tér nyugati sarkán, a Bácska utca és a Jókai utca kereszteződésében található a XV. kerületi Rendőrkapitányságnak, a II. világháború utáni modern építészetet képviselő épülete.

A Rákospalotai Magyarok Nagyasszonya templom

  • Épült: 1896-1900.
  • A teljes befejezés 1909.

Története

Peitler Antal József váci megyéspüspök döntése nyomán, 1884-ben függetlenedve a fóti egyházközségtől, Rákospalotán önálló lelkészség alakul. A lelkészség élére Beller Imre lelkész kerül. A templomépítő Bizottság 1889-ben alakul meg. Beller Imre létrehozza a Beller-alapítványt, melynek célja az új templom építésének anyagi forrásait megteremteni.

A templomépítés előkészületi munkái még folynak, amikor 1895-ben Beller Imre meghal és a plébánia vezetését, valamint ezzel együtt a templom építésének szervezési munkáit Chobot Ferenc veszi át, aki 1896 decemberében megteszi az első kapavágást az akkor még Liba térnek nevezett területen.

A templom terveit Ásványi Balassa Ernő a MÁV főmérnöke készíti. Az oltárt 1900. június 29-én szentelik fel, a templom teljesen 1909-ben épül fel. A templom neoromán stílusú, klasszikus bazilika elrendezéssel épület fel. Középen a magasabb főhajó, két oldal az alacsonyabb mellékhajókkal. A templom tornya 70 m magasra emelkedik.

A Rákospalotai Helytörténeti Emlékfasor

  • Épült: 2013.

Története

A XV. kerületi Önkormányzat 2011-ben elhatározta, hogy városrészenként helytörténeti fasort állít azon neves személyiségek, szervezetek, családok részére, akik kiemelkedő tevékenységükkel hozzájárultak a kerületrész szellemi és környezeti fejlődéséhez.

Rákospalota nagyközség egykori képviselő-testülete 1922. november 8-án nyilvánította ki egyhangúlag, hogy a várossá alakulást támogatja. Erre a napra emlékezve került felavatásra 2013. november 8-án a Széchenyi-téri helytörténeti emlékfasor.

A 103 db emléktábla egykori iparosok, köztisztviselők, intézményvezetők, egyházi és közéleti személyiségek, orvosok, művészek emlékét őrzi. A neves személyiségeken kívül, táblák emlékeznek a XVIII. század óta Rákospalotán élő családokról, egykoron és ma is létező civil szervezetekről, intézményekről, sportegyesületekről.

A Rákospalotai Evangélikus Nagytemplom

  • Épült: 1936-1941.
  • Felszentelve 1941. december 21-én. 
  • Tervezte: László György és Szalkay Jenő.

Négyzetes alaprajzú, négy saroktornyos épület (a homlokzatiak jóval magasabbak a másik kettőnél), középen kupolával, dór oszlopos előcsarnokkal A modern vasbeton épületben a reneszánsz stílus jegyeit alkalmazta a tervező: központos elrendezés, kupolás középtér, a föléje helyezett áttört hengeres, külön kis kupolával ellátott “lámpás”, az antikizáló bejárati oszlopsor. A tornyokon is ismétlődik a kupolalezárás, vasbeton pilléreken. A homlokzatokat hosszú, keskeny ablakok tagolják. A vasbeton anyag követelte egyszerűség a templomot világos szerkezetűvé teszi. Arányaiban, felépítésében nagyszabású és ünnepélyes.

A belső teret a sok ablak előnyösen világítja meg. Az egy lépcsőfokkal emelt oltárteret szépen kidolgozott kovácsoltvas rács választja el a templomhajótól. Bak János oltárképe (1941) Jézus mennybemenetelét ábrázolja. A kis templomból hozott orgonát Váradi Miklós építette át. A keresztelőkút és szószék egyidős a templommal, utóbbit Luther-rózsa díszíti, alatta aranybetűs faragás hirdeti: Boldogok akik hallgatják Istennek igéjét és megtartják.

2012 és 2015 között a templom épületén jelentős felújítási munkákat végeztek. A kupola teljes külső felülete új horganylemez fedést kapott, megtörtént a kupola belső festése, valamint a kupola alatti ablaksor teljes cseréje. Jelenleg a templom alagsorában gyülekezetei terem kialakítása van folyamatban.

Az oldalfalak mentén hat szekrényben a templom 50 éves jubileumára készült állandó helytörténeti kiállítás látható.

Forrás: rakospalota.lutheran.hu

A Református Imaház

  • Épült: 1927-1928
  • Tervezte: A. J. Van Beek és fia építésziroda (Budafok)
  • Kivitelező: Feith Mihály építész

A Régi Fóti úton, az egykori temetővel szemben, az evangélikus templom és a zsinagóga közötti, a várostól kapott telekre épült fel Rákospalota gyönyörű, téglaburkolatú, tagolt tömegű, neoromán jellegű református imaháza. A később felépült Kossuth utcai templom felavatása után azonban kezdeti szerepét elvesztette, itt már csak társas összejöveteleket tartanak.

A három, egy sorban, egymás mellett álló templom (evangélikus templom, református imaház és a zsinagóga) külön-külön is figyelemre méltó, de így együttesen különleges építészeti együttest alkotnak. A telken az imaház mellett még két korabeli, ugyancsak védendő kisméretű épület áll. A telket határoló kerítés, mely az evangélikus temploméhoz hasonlóan városképet formáló, szintén védendő. Érdekesség, hogy a Pestújhelyi református templomot is ugyanez a holland származású építész tervezte.

Forrás: Perczel Anna Rákospalota – Pestújhely és Újpalota építészeti értékeit összegyűjtő munkája.

A Rákospalotai Zsinagóga

  • Épült: 1926-1927.

A Rákospalotai zsidó hitközség 1902-ben nyerte el önállóságát. Első rabbija, az 1898-ban megválasztott – amikor a hitközség még Újpesthez tartozott -, később legendás hírű Duschinszky Mihály lett, aki 1939-ben bekövetkezett haláláig állt a közösség élén.

A palotai zsidó közösség köztiszteletnek és megbecsülésnek örvendett. A rabbi beiktatásán maga a híres palotai bíró, Tóth István mondott beszédet, mely beszédből kitűnik az a tisztelet és megbecsülés, ami a rabbit és a zsidó közösséget illette.

A hitközség az építés költségeinek összegyűjtésére egy imakönyvet adott ki. Az imakönyv az itt megtekinthető prezentációban látható több érdekes fényképpel egyetemben. A II. világháború után a zsidó közösség fogyásával a zsinagóga is elnéptelenedett. Az épületet 1964-től az Országos Széchenyi Könyvtár raktárként használja. Az 1980-as évektől restaurátor műhelyt működtettek benne.

A zsinagóga mára már sajnos nagyon rossz állapotban van, megérdemelné a felújítást.

A Szilas-patak és környéke a XV. kerületnek egy nem idevalósi számára kevéssé ismert, gyönyörű kirándulóhelye, amit mindenkinek érdemes felkeresnie. A pataknak a Rákospalotai határút és az M3 autópálya közötti szakasza nagyrészt megőrizte természetes medrét és mindkét partján végig lehet sétálni vagy kerékpározni. Bár kerékpárral inkább csak a patak bal partja ajánlható, mivel a másik oldalán több száz méter hosszan húzódik a Szilas-tó, ami leginkább egy fákkal, bokrokkal sűrűn benőtt mocsaras terület.

A Szilas-patak a Rákospalota határútnál lép be a XV. kerületbe. Jobb partja mentén, a pataktól kissé távolabb mezőgazdasági területek, megművelt földek terülnek el. Bal partján az Újpalotai kiserdő fekszik, benne szánkózódombbal, és a nemrégiben létesült játszótérrel és erdei tornapályával. A közelben padokat, asztalokat is telepített az önkormányzat a piknikezni, pihenni vágyóknak.

A patak bal partján a kiserdőt elhagyva az Ázsia Center bevásárlóközpont mögött halad el utunk, majd üres, egyelőre fejlesztésre váró területek mellett továbbmenve a Pólus Center, majd a Rákospalotai temető és az Irinyi János laktanya mögött vezet az utunk, míg elérjük az M3 autópályát.

A MÁV-lakótelep a Rákos út – Wesselényi utca – Vasutastelep utca és a Széchenyi út által határolt területen fekszik. Az egykori épületei közül a Rákos út – Kazán utca – Alkotmány utca és a Széchenyi út közötti területen álló egykori lakóépületeket lebontották. Helyükön ma már sokemeletes panelépületek állnak. További részek tűntek el az M3-as autópálya városi szakaszának építésekor, mely ma a telepet két részre osztja, hatalmas sebet ejtve rajta. Egyetlen előnye, hogy a rajta átívelő felüljárókról némi rálátás nyílik a területre.

A terület hajdanán szőlőtermő vidék volt, azonban az 1880-as és 90-es években tomboló filoxéra járvány a szőlőt kipusztította, így ezen a területen a szőlőtermesztés megszűnt. Ezután vásárolta meg a területet a MÁV és 1907 és 1909 között felépült a telep első ütemeként 30 db földszintes, meglehetősen korszerűtlen, komfort nélküli lakóépület a Rákos út – Szent Korona útja – Ozmán utca és a Széchenyi út közötti területen. Ezek az épületek ma már csak archív fotókon láthatók.

Később korszerűbb, magasabb komfortfokozatú többszintes épületek épültek. Bizonyos épületekben lévő lakásokhoz konyhakertek és állattartó épületek is tartoztak. Ezeknek a gazdasági épületeknek a maradványai helyenként még megvannak, de sajnos igencsak lehangoló állapotban. Romos, düledező tárolóépületek lettek belőlük.

A telep fejlődésével közösségi létesítmények is épültek: elemi iskola, rendőrörs, majd 1934 és 1938 között a Jézus Szíve katolikus templom, 1939 és 1944 között a Széchenyi úti református templom.

A telep épületei a lakók által ötletszerűen végzett korszerűsítések eredményeképpen sokat veszítettek az egykori egységes, jellegzetes megjelenésükből (ablakcserék, tetőfelújítások) és a kertekbe épített különféle gépkocsitárolók és egyéb tákolmányok is sokat rontanak az összképen, de a telep – elsősorban talán a régi utcaszerkezetének köszönhetően – sokat megőrzött az eredeti szépségéből, hangulatából.

A Szent Korona útján haladt egykoron a Pestújhely – Rákospalotai HÉV-vonal, a sínek maradványa a Szent Korona útján, az M3 városi szakasza mellett helyenként még ma is látható.

Ajánlott cikkek és bejegyzések:

Budapest XV. kerületi Blog – A rákospalotai MÁV-telep
Budapest XV. kerületi Blog – A MÁV-telep utcái
Egy nap a városban blog – Séta az őszi Budapesten

Pestújhely 1910-ben szakadt el Rákospalotától és vált önálló nagyközséggé. A település gyökerei 1896-97-re nyúlnak vissza, ekkortól létezett a Széchenyi telepnek nevezett település-kezdemény. A fejlődés a terület parcellázásával kezdődött meg, de az igazi virágzás az önállóvá válással indult meg. Pestújhely virágkora a II. világháború kitöréséig tartott. 1950-ben a diktatúra közigazgatási reformjával Pestújhely elvesztette az önállóságát és Rákospalotával ismételten egyesítve Budapest XV. kerületévé vált.

A Pestújhelyi Emlékfasor 48 fából áll, melyek mindegyike mellett egy-egy korábban itt élt, vagy ide kötődő polgár emlékét megörökítő tábla lett elhelyezve. A táblák olyan személyeknek állítanak emléket, akik az egykori nagyközség, a mai kerületrész szellemi és környezeti fejlődésének meghatározó alakjai voltak.

Az emléktáblák a hajdan önálló Pestújhely legnagyobb közterének, a Pestújhelyi térnek a szegélyén, a fasor fáinak a tövében lettek elhelyezve. A fasor indító, üdvözlő táblája a Bezsilla Nándor utca sarkán található, majd a község elöljáróinak a táblái következnek. Az egyházi személyiségek a katolikus templomhoz vezető gyalogút mentén kaptak helyet. A Pestújhelyi út mentén az iskolák vezetői, jelentős személyiségei, majd művészek következnek.

A tér kiemelt jelentőségű részén, a hajdani Országzászló, később ’48-as emlékmű előtti sarkon kapott helyett a pestújhelyi „alapító atyáknak” nevezett három ember – dr. Bezsilla Nándordr. Szücs István és dr. Gerecze Péter -, valamint az 1990-es rendszerváltás első szabadon választott miniszterelnökének, dr. Antall Józsefnek a táblája.

A Pestújhelyi Emlékfasor a pestújhelyi identitástudat fontos jele és eszköze. 2012-es létrejötte óta érezhetően részévé vált a kerület életének, élni kezdett. Sokan járják körbe, olvasgatják a táblákat, virágot, emlékszalagot helyeznek el. 2013-ban két újabb táblával gazdagodott a fasor: dr. Szentágothai János orvosprofesszor és Márton Mihály plébános táblájával.

Rákospalota egyik legrégebbi, ma is álló épülete 1770-ben épült. A korábban leégett malmot 1896-ban a község Liwa József molnárnak adta bérbe, aki azt 1903-ban megvásárolta, majd az épületet és az üzemeltetést is modernizálta. Mivel a malom működtetése nem volt kifizetődő, Liwa strandfürdőt létesített és üzemeltetett itt, egy külön medencében pontyokat tenyésztett, nyáron pedig a télen vágott és elvermelt jeget árulta.

A Liwa-család 1952-ig működtette a malmot, amely 1995-ben egy gyújtogatásban leégett. A korábbi lakóház és a kis gazdasági épület megsemmisült, a malom pedig erősen megrongálódott, és az állaga tovább romlott. Budapest egyik utolsó, a pesti oldal egyetlen fennmaradt vízimalma 2014 óta a XV. kerületi önkormányzat tulajdona, ma műemléki védelem alatt áll. A környék a Szilas-tó Természetvédelmi Terület része, mely a főváros egyik utolsó vizes élőhelye.

Köztéri műalkotások

Köztéri műalkotás neve
Felállítás helye
Felállítás ideje
Alkotó
Albert Camus Széchenyi tér 8-10. 2014 Kalmár Márton, Strausz György, Csikós János
Antall József Pestújhelyi tér 2003 Kirchmayer Károly
Bányász (Vájár) Illyés Gyula u. 17. („Bányász” park) 1953 Kucs Béla
Biciklista Száraznád utca 2014 Dréher János
Dózsa György fejszobra Fő u. 70. (Wágner Manó park) 1972 Kiss István
Guggoló lány (Meditáció) Mézeskalács tér 6-7. 1975 Veszely Ilona
Hamupipőke Bácska u. 14. 1948, újraállítás felújítás után: 2014 Turáni Kovács Imre
Hősi emlék Pestújhelyi tér 1928 ismeretlen
Hősi emlék – I. világháború Hubay Jenő tér 1932 Zsákodi Csiszér János
Ifjú leány Törökszegfű tér 1955 Metky Ödön
Ikrek Drégelyvár u. 57-63. 1979 Rátonyi József
Indián Kolozsvár u. 1. 1958 Ungvári Lajos
Jubileumi emlékmű (Centenáriumi emlékmű) Fő tér (Nyírpalota út felőli oldala) 1973 Varga Miklós
Karácsony Benő emlékkő Őrjárat u. 4/b. (a kertben) 1958-59 Turcsányi Árpád
Kossuth Lajos mellszobra Széchenyi tér 1908 Barcza Lajos
Lobogás – 56'-os emlékmű Széchenyi tér (Epres sor felőli oldala) 2012 Harmath István
Május Törökszegfű tér 1961 Kocsis András
Munkáshatalom Széchenyi tér 5. 1958 Segesdi György
Nemzedékek Illyés Gyula u. 15. (Czabán Általános Iskola előtt) 1982 Nagy Sándor
Olvasztár Bácska u. 14. 1948, újraállítás felújítás után: 2014 Turáni Kovács Imre
Szabadság – ’48-as Centenáriumi emlékmű Széchenyi tér 1948 Turáni Kovács Imre
Szarvas Őrjárat u. 4/b.  1958-59 Turcsányi Árpád
Szovjet hősi emlékmű Rákospalotai Köztemető 1949
Térdeplő nő virággal Illyés Gyula u. 15. (Czabán Általános Iskola tornaterem fala) Engelsz József
Vízimadarak Bánkút utca és Páskomliget utca találkozásánál 2011 Szabó Gábor
Wágner Manó emlékoszlop Fő u. 70. (Wágner Manó park) 2001
Zengés Páskomliget u.-Bánkút u. 1989 Budahelyi Tibor
II. világháborús emlékmű Illyés Gy. u. 17. (Bányász park) 2010 Rieger Tibor