Hír
2024.03.18. 10:16

Az Önkormányzat megemlékezett az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről

Képaláírás

Március 15-ei megemlékezés

Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzata az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről emlékezett meg március 15-én.

176 évvel ezelőtt esős, borongós időben kezdődött a magyar történelem egyik legfontosabb napja. Persze akkor még senki nem sejtette, hogy a fiatal értelmiség köreiből szerveződő márciusi ifjak a magyar történelem egyik legfelemelőbb és egyben legtragikusabb eseményét indítják el. 

Tisztelegjünk most a hősök előtt, merítsünk erőt szabadságvágyukból és hazaszeretetükből, tekintsünk példaként tetteikre!

Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzatának ünnepségsorozata a Pestújhelyi Ereklyés Országzászlónál kezdődött. A megemlékezésen részt vett Cserdiné Németh Angéla polgármester, Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő, Tóth Veronika és Tóth Imre alpolgármesterek, valamint dr. Kevevári Edit jegyző. Rajtuk kívül megjelentek önkormányzati képviselők, a nemzetiségi önkormányzatok képviselői, a Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat képviselői, a pártok és civil szervezetek vezetői, képviselői, és az egyházi vezetők is.

Az ünnepséget a Pestújhelyi Általános Iskola 6. osztályos tanulóinak műsora indította, melyet Tóthné Erdős Melinda, Némethné Kapus Krisztina és Kozák Kata állított össze és tanította be.

Ezután Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő mondott ünnepi beszédet, majd pedig a megjelentek koszorúkat helyeztek el. Az ünnepi megemlékezésen közreműködött a XV. kerületi Fúvószenekari Egyesület Kőrösy Róbert vezetésével.

Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő

Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő

A megemlékezés ezután a kerület egyik ikonikus helyszínén, Kossuth Lajos szobránál folytatódott. A Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes és a Rákospalotai Örökségünk Egyesület mindig is sajátjaként tekint a Kossuth-szobornál tartandó március 15-ei ünnepségre. Teszik mindezt hagyománytiszteletből és hazaszeretetből. Csak úgy, mint ’48 hősei.

A megemlékezés Cserdiné Németh Angéla polgármester ünnepi köszöntőbeszédével kezdődött:

Igaz hazafiként egy olyan ország javát kívánták szolgálni, amelyben a jog nem csak kevesek kiváltsága, hanem széles tömegek biztosítéka - egy méltányosabb és összetartóbb, sokszínűbb és kiegyensúlyozottabb társadalom érdekében. Ahol a gyarapodás és a tisztes megélhetés, a szabad nyelvhasználat és hitbéli meggyőződés, a törvény előtti egyenlőség és a közteherviselés kovácsolja egybe, teszi erősebbé és ellenállóbbá a nemzetet.

Idén májusban lesz immár húsz éve, hogy hazánk az Európai Unió teljes jogú tagjává vált. Három és fél évtizeddel a demokratikus rendszerváltás után mégis sokan joggal érezzük úgy: jócskán van okunk az aggodalomra. Kossuth Lajos szavaival élve: »A mindenhatóság akár király, akár parlament kezében legyen, ellentéte a szabadságnak«”  - emelte ki beszédében a polgármester.

Cserdiné Németh Angéla március 15-ei ünnepi beszédet tart

Cserdiné Németh Angéla március 15-ei ünnepi beszédet tart

Ezután pedig a Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes Kis Szilas és Felnőtt csoportja adott műsort, melyben vajdaszentiványi, dél-alföldi, gömöri, rákospalotai és rimóci táncokat adtak elő. A megemlékezésen közreműködik a Rákospalotai Örökségünk Egyesület dalárdája, a zenei kíséretről a Zagyva Banda gondoskodott. A műsort összeállították Bonczók-Sáfránné Kun Lilla és Bonczók-Sáfrán Dominik, az együttes művészeti vezetői.

Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes

Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes

(Fotó: Csokonai15)