Lakóépület építésének egyszerű bejelentése
Tájékoztató építtetők számára
Egyszerű építési bejelentés alapján építhető a legfeljebb 300 m2 összes hasznos alapterületű új lakóépület, a műemléket kivéve a lakóépületek 300 m2 hasznos alapterületet meg nem haladó méretűre történő bővítése, valamint a 300 m2 hasznos alapterületet meghaladó, legfeljebb 1 lakást tartalmazó, a természetes személy építtető saját lakhatását szolgáló lakóépület, továbbá az előzőekben felsorolt építési munkákhoz kapcsolódó tereprendezés és támfalépítés.
Az egyszerű bejelentés a kivitelezési tevékenységre nyitott e-építési napló készenlétbe helyezésével valósul meg.
- az építési tevékenység az e-napló készenlétbe helyezést követő naptól számított tizenöt nap után kezdhető meg az építési törvény, az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló kormányrendelet és a vonatkozó egyéb jogszabályok rendelkezései szerint. A készenlétbe helyezett e-építési napló jelenti a bejelentés benyújtását.
- az elektronikus építési napló készenlétbe helyezésének feltétele, hogy a jogszabályban meghatározott tartalmú és összetételű kivitelezési dokumentáció feltöltésre kerüljön az e-építési naplóba;
- a kivitelezési dokumentációt PDF/A formátumban az építész tervezőnek kell feltöltenie az e-építési naplóba;
- a kivitelezés során kötelező tervezői művezetőt alkalmazni, és a tervezői művezetés feltételeit tervezési szerződésben kell rögzíteni;
- Abban az esetben kell újabb bejelentést tenni az e-építési naplóba, ha a változás érinti az épület alaprajzi méretét, az épület beépítési magasságát, a lakások, önálló rendeltetési egységek számát, az épület telken belüli elhelyezkedését, vagy az épület homlokzati geometriáját, anyaghasználatát, színét. Ezt a szándékot az eltérő megvalósítás kezdő napját megelőző tizenöt nappal be kell jelenteni.
- A bejelentett építési tevékenységet a bejelentéstől számított 10 éven belül meg kell valósítani, és az épület felépültét igazolandó hatósági bizonyítványt kell kérni.
- Az épület elkészültét igazoló hatósági bizonyítványt az illetékes építésfelügyeleti hatóságtól kell kérni. A kérelem benyújtható papír alapon az eljáró hatóságnál, Kormányablakoknál illetve Építésügyi Szolgáltatási Pontokon, vagy elektronikusan az ÉTDR-en keresztül.
- Amennyiben a bejelentett építési tevékenységet a bejelentéstől számított 10 éven belül nem valósították meg, az elkészült építményt le kell bontani.
Tájékoztató tervezők számára
Az építési tevékenység az e-napló készenlétbe helyezést követő naptól számított tizenöt nap után kezdhető meg. Az elektronikus építési napló vezetésének szabályait az egyszerű bejelentés esetén is a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet Kormányrendelet írja elő.
Az építész tervezők feladataira vonatkozóan 2016. júl. 1-jét követően az alábbi főbb változások léptek érvénybe:
- az egyszerű bejelentéseket ezentúl nem az ÉTDR-ben, hanem az e-építési napló alkalmazásban kell benyújtani;
- az elektronikus építési napló készenlétbe helyezésének feltétele, hogy a jogszabályban meghatározott tartalmú és összetételű kivitelezési dokumentáció feltöltésre kerüljön az e-építési naplóba;
- a kivitelezési dokumentáció kötelezően feltöltendő munkarészeit a 155/2016.(VI.13.) Kormányrendelet 1. sz. melléklete írja elő;
- a kivitelezési dokumentációt PDF/A formátumban az építész tervezőnek kell feltöltenie az e-építési naplóba;
- a kivitelezés során kötelező tervezői művezetőt alkalmazni, és a tervezői művezetés feltételeit tervezési szerződésben kell rögzíteni;
- a tervezői művezetőnek – a Magyar Építész Kamara szabályzata szerint – az építési folyamatot a helyszínen legalább hat alkalommal kell figyelemmel kísérnie, és az ellenőrzéseiről az elektronikus építési naplóban eseti bejegyzést kell tennie;
- a tervezői művezetőnek az épület megvalósulását követően, az utolsó helyszíni művezetés alkalmával az e-építési naplóba eseti bejegyzést kell tennie a kivitelezési dokumentáció szerinti megvalósulásról.
- Aláírólap tervjegyzékkel
- Helyszínrajz
- Kitűzési helyszínrajz
- Utcakép
- Eltérő szintek alaprajzai
- Metszetek
- Homlokzatok
- Tartószerkezeti tervek
- Épület műszaki berendezéseinek rendszerterve
- Műszaki leírás
- Tervezői költségvetési kiírás
A munkarészek elkészítéséhez az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló kormányrendelet keretei között a kivitelezési dokumentáció tartalmi követelménye tekintetében a dokumentáció egyes munkarészeinek kidolgozottságára, a Magyar Építész Kamara, illetve az I. rész 8. és 9. pontja tekintetében a Magyar Mérnöki Kamara által kidolgozott szakmai követelményeket megállapító, a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara együttes szabályzatát kell figyelembe venni, amelyet a Magyar Építész Kamara és a Magyar Mérnöki Kamara honlapján közzétesz.
Az eljárás illetéke
Az eljárás – ami nem minősül közigazgatási hatósági eljárásnak – illetékmentes.
Egyszerű bejelentés alapján épített épületre vonatkozó hatósági bizonyítvány
A bejelentéshez kötött épület felépítésének megtörténtéről szóló hatósági bizonyítványt kérelemre az ingatlan fekvése szerinti építésfelügyeleti hatóság – a XV. kerület területén Budapest Főváros Kormányhivatal V. kerületi Hivatala állítja ki.
A hatósági bizonyítvány iránti kérelemhez mellékelni kell az elektronikus építési napló összesítő lapját, az energetikai tanúsítványt, valamint – ha a hatósági bizonyítványért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni – a díj megfizetésének igazolását.
A hatósági bizonyítványt a kiállítója a kiállítással egyidejűleg feltölti az elektronikus építési naplóba.
A hatósági bizonyítvány kiadásáért fizetendő igazgatási szolgáltatási díj mértéke:
A bejelentéstől számított évek száma | A fizetendő igazgatási szolgáltatási díj |
0-3 | díjmentes |
3-4 | 200.000.- Ft |
4-5 | 400.000.- Ft |
5-6 | 600.000.- Ft |
6-7 | 800.000.- Ft |
7-8 | 1.000.000.- Ft |
8-9 | 1.200.000.- Ft |
9-10 | 1.400.000.- Ft |
A jogszabály szerint, az eljárás nem minősül sem kérelemre, sem hivatalból indult eljárásnak. Az építés bejelentésével szemben jogorvoslati eljárásnak nincs helye.
Az e-epites.hu weboldalon, valamint az alkalmazás tájékoztató felületén letölthetők a különböző felhasználók részére készített, egyszerű bejelentés benyújtását bemutató segédanyagok.
Készült az e-epites.hu weboldalon található tájékoztatók felhasználásával.