Hír
2026.04.17. 08:35

A holokauszt áldozataira emlékeztünk április 16-án

Képaláírás

Cserdiné Németh Angéla polgármester a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján

A XV. kerületi önkormányzat megemlékezést tartott a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján.

Április 16-án a XV. kerületi önkormányzat is megemlékezett a holokauszt áldozatairól. A főhajtáson részt vett Cserdiné Németh Angéla polgármester, Csernák János, Gyurkó Dániel és Tóth Imre alpolgármesterek, Barkóczi Balázs önkormányzati képviselő, valamint a Zsidó Hitközség Újpest–Rákospalota templomkörzet képviseletében Szerdócz J. Ervin főrabbi.

Április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja. 1944-ben ezen a napon kezdődött meg a magyarországi zsidóság gettóba zárása Északkelet-Magyarországon és Kárpátalján. A folyamat gyorsan zajlott: néhány hét leforgása alatt, május közepe és július eleje között a vidéki zsidóság jelentős részét deportálták Auschwitz-Birkenauba, ahol többségükre azonnali pusztulás várt.

A megemlékezésen Cserdiné Németh Angéla polgármester beszédében hangsúlyozta:

A szeretet ellentéte nem a gyűlölet, hanem a közöny” – idézte Elie Wieselt, majd hozzátette: a történelem nemcsak a kimondott tettekről, hanem a hallgatásról is szól. Arról, amikor az emberek nem álltak ki egymásért.

A polgármester kiemelte, hogy emlékeznünk kell azokra is, akik az embertelenség idején is emberek tudtak maradni, és életüket kockáztatva segítették az üldözötteket. Mint fogalmazott: mindig van erkölcsi döntés, mindig van választás. A beszédben Radnóti Miklós sorai is elhangzottak, figyelmeztetésként arra, hová vezet a gyűlölet és a kirekesztés.

A megemlékezés célja az volt, hogy közösen hajtsunk fejet az áldozatok előtt, és emlékeztessük magunkat: a múlt tanulságait kötelességünk megőrizni és továbbadni a következő generációknak.

Szerdócz J. Ervin főrabbi

Szerdócz J. Ervin főrabbi

A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja

A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja