Hír
2026.06.23. 16:03

Harmadfokúra emelték a hőségriasztást

Képaláírás

Másodfokú hőségriasztást rendel el az országos tisztifőorvos

A következő napokban tovább erősödik a hőség, ezért az országos tisztifőorvos magasabb fokozatú hőségriasztást rendelt el. A tartós melegben különösen fontos a megfelelő folyadékpótlás és az, hogy mindenki figyeljen magára és a környezetében élőkre.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ helyettes országos tisztifőorvosa, dr. Szabó Enikő a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzési adatait figyelembe véve meghosszabbította a korábban elrendelt II. fokú hőségriasztást, és III. fokú hőségriasztást rendelt el az ország egész területére.

A II. fokú hőségriasztás 2026. június 26-án, pénteken 24:00 óráig marad érvényben.

Ezt követően június 27-én, szombaton 00:00 órától június 30-án, kedden 24:00 óráig III. fokú hőségriasztás lép életbe.

A nagy meleg különösen megterheli az idősek, a kisgyermekek, a krónikus betegek és a szabadban dolgozók szervezetét. Kérjük, hogy a hőség idején mindenki kerülje a tűző napot, és lehetőség szerint a nap legmelegebb óráiban tartózkodjon hűvös, árnyékos vagy klimatizált helyen.

Kérjük a kerületieket, hogy figyeljenek egymásra, különösen az egyedül élő idősekre, a kisgyermekes családokra és mindazokra, akiknek a hőség fokozott kockázatot jelenthet.

Fontos a megfelelő folyadékpótlás, ezért az önkormányzat vízosztással segíti a kerületben közlekedőket. A Palota-15 Nonprofit Kft. munkatársai hétfőtől, június 22-től 10 és 14 óra között két helyszínen osztanak vizet:

  • az Újpalotai Vásárcsarnoknál,
  • a Rákos úti SZTK-nál.

Mit tegyünk a hőségben?

  • A nagy melegben fontos a folyadékpótlás, mivel a hőségben a szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat. Lehetőleg vizet vagy cukormentes italokat válasszunk, kerüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, valamint a zsíros ételek fogyasztását.
  • A rosszullétek megelőzése érdekében a legmelegebb órákban, jellemzően délelőtt 11 és 16 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon, és mellőzzük a megerőltető fizikai tevékenységeket.
  • Az erős napsugárzás napszúrást, súlyosabb esetben hőkimerülést vagy hőgutát okozhat. Tünetei lehetnek a fejfájás, hányinger, szédülés, láz és tudatzavar. Ilyenkor azonnal hűvös, árnyékos helyre kell húzódni, a fejet hűteni, és folyadékot kell fogyasztani, súlyosabb esetben mentőt kell hívni.
  • Viseljünk világos, szellős ruhát, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, és használjunk magas faktorszámú napvédő készítményeket, valamint fényvédő ajakápolót is. A gyerekek és fiatalok számára minimum 30 faktorszámú, UVA és UVB-védelmet biztosító fényvédő krém használata javasolt. Fontos, hogy árnyékban tartózkodjunk, és gondoskodjunk a lakás megfelelő árnyékolásáról, szellőztetéséről.
  • Nagyon fontos, hogy strandoláskor soha ne ugorjunk felhevült testtel a vízbe – lassan, fokozatosan hűtsük le magunkat. Az utcai szökőkutak vize nem alkalmas frissítésre, ezért inkább a párakapukat használjuk, vagy hűtsük magunkat például a csuklónkon vagy a tarkónkon.

Figyeljünk az idősekre!

A hirtelen felmelegedés még az egészséges szervezetet is megviselheti, azonban az idősek, a kisgyermekek, valamint a szív- és a keringési betegséggel élők érzékenyebben reagálhatnak a hőségre, ezért különösen figyeljünk rájuk.

Az év első hőhulláma különösen megterhelő lehet, mivel a szervezet még nem alkalmazkodott a tartós meleghez. A tudatos felkészülés és az óvintézkedések betartása segíthet abban, hogy könnyebben viseljük a nyárias időjárást.

Egy napon, vagy akár csak félárnyékban parkoló autó belső hőmérséklete ilyenkor a 70 Celsius-fokot is meghaladhatja, életveszélyes abban tartózkodni. Soha, egyetlen percre se hagyjunk gyermeket, idős embert vagy háziállatot parkoló autóban.

Ha bárki napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot.