A XV. kerületben 2026. június 14. és 28. között zajlik az éves lomtalanítás, amelyet a MOHU BUDAPEST Zrt. végez. A munkálatok megkezdése óta az önkormányzat folyamatos kapcsolatban áll a szolgáltatóval. A Városgazdálkodási Főosztály kifejezetten pozitív fejleményként értékeli azt a problémákat feltáró, megoldásra törekvő és előremutató munkakapcsolatot, amely a lomtalanítás megkezdése óta kialakult a kivitelezővel. Hasonlóan jó az együttműködés a piperetakarítást végző BKM Nonprofit Zrt. munkatársaival is.
A 24.hu olvasói bejelentés alapján kereste meg az önkormányzatot a Késmárk utca és a Hűtő utca sarkán kialakult helyzettel kapcsolatban. A megkeresés szerint egy telephely bejárata előtt nagy mennyiségű hulladék halmozódott fel, ami akadályozhatta a telephely megközelítését.
A Városgazdálkodási Főosztály tájékoztatása szerint az önkormányzat munkatársai már 2026. június 17-én észlelték, hogy a XV. kerületben, a Késmárk utca és a Hűtő utca sarkán egyre nagyobb lomlerakás tapasztalható.
A munkatársak a XV. kerületi közterület-felügyelet járőreivel együttműködve igyekeztek feltárni a helyzetet, valamint megakadályozni a további kihelyezéseket a helyszínen.
Az önkormányzat felvette a kapcsolatot a MOHU BUDAPEST Zrt.-vel, valamint a BKM Köztisztasági Divíziójával a kialakult állapot mielőbbi megszüntetése érdekében. A helyzetet bonyolította, hogy a hulladék egy része a Fővárosi Önkormányzat, más része pedig a XV. kerület tulajdonában álló közterületet érintett.
Fontos kiemelni, hogy a problémás helyszín elsősorban ipari és kereskedelmi övezet.
Erre a MOHU BUDAPEST Zrt. lakossági lomtalanítási tevékenysége nem terjed ki, mert a kereskedelmi és ipari cégeknek ezt a szolgáltatást saját hatáskörben kell intézniük. Erre az önkormányzat a honlapján megjelentetett tájékoztatókban is felhívta a figyelmet.
A tapasztalatok alapján a kihelyezett hulladék jelentős része autóalkatrész, hullámpala és vas elem volt. Kisebb részben lakossági használat során felgyűlt lom, például bútor és ágybetét is került a helyszínre.
A Városgazdálkodási Főosztály tájékoztatása szerint ezek elsődlegesen a terület lomtalanítására kijelölt időpontja után, június 17-én és azt követően kerültek ki.
A 24.hu arra is rákérdezett, hogy az önkormányzat és a közterület-felügyelet hogyan tud fellépni a telephelyhez nagy mennyiségben hulladékot hordók tevékenysége ellen, illetve hogyan akadályozható meg, hogy újabb hulladékot rakjanak le.
A kialakult helyzet rendezésére június 18-án egyeztetés történt a MOHU BUDAPEST Zrt., valamint a BKM Nonprofit Zrt. vezetőivel. Az önkormányzat ehhez a kerületi polgárőrség és a XV. kerületi közterület-felügyelet segítségét is igénybe vette: a helyszínen rendszeres, az éjszakai órákra is kiterjedő ellenőrzést végeztek.
A lomtalanítás ideje alatt a közrend és a lakók nyugalmának megőrzése érdekében a rendőrség, az önkormányzati rendészet és a polgárőrség megnövelt létszámmal van jelen a kerület utcáin. A lomtalanítás megkezdése óta 240 intézkedés történt, amely során 152 esteben bírságot szabtak ki és 9 esetben helyszín feljelentés történt.
A MOHU BUDAPEST Zrt. június 22-én felszámolta az illegális lerakatot, a BKM Nonprofit Zrt. munkatársai pedig megkezdték a piperetakarítást a helyszínen.
Intézkedett az önkormányzat az illegális hulladéklerakás ügyében a Késmárk utca és a Hűtő utca sarkán
A Városgazdálkodási Főosztály tájékoztatása június 23-a reggelre befejeződött mind a fővárosi, mind a kerületi érintett közterületek teljes piperetakarítása, így rendeződött a helyzet a Késmárk utca és a Hűtő utca sarkán.
Takarítás a Késmárk utca és a Hűtő utca sarkán
Budapest Főváros XV. Kerület Önkormányzatának nincsen tudomása arról, hogy kik és miért helyeztek el rendkívül nagy mennyiségű hulladékot a Késmárk utca és a Hűtő utca sarkánál. A szennyező kilétének megállapítása nyomozati jogkörrel rendelkező hatóság feladata.
A rendelkezésre álló közterületi kamerafelvételek, valamint a környező kereskedelmi egységeken elhelyezett kamerák felvételei alapján azonban önkormányzatunk megteszi a szükséges lépéseket az illegális szennyezőkkel szemben. Az önkormányzat továbbra is együttműködik az érintett szolgáltatókkal és szervezetekkel annak érdekében, hogy a közterületek rendje helyreálljon, és a hasonló esetek megelőzhetők legyenek.
Kérjük, hogy amennyiben a közterületeken problémát tapasztalnak, hívják az Önkormányzati Rendészetet, amely a nap 24 órájában elérhető. Bejelentését a bpxv applikáción keresztül is meg tudja tenni. Munkatársaink a lehető leghamarabb reagálnak minden a bejelentésekre.
Amennyiben a kerületben bűncselekményt lát, hívja a rendőrséget, a segélyhívó telefonszáma: 112.